Organization
Organization

History

2007

  • August 7, 2007

    Assigned a staff to supervise sub-prime lenders
    Organization: 1 Officer/ 1 Office/ 2 Bureaus/ 1 Team/11 Divisions / 81 Staff
  • August 4, 2007

    Kim Yong-duk inaugurated as 6th Chairman
  • February 22, 2007

    Supervision Policy Division of Foreign Exchange & Integrated Finance established Council Planning
    Team separated from International Affairs Division
    (Organizational structural set up according to Decree of Prime Minister)

2006

  • July 22, 2006

    Enforcement Planning Division renamed Market Supervision Policy Division
    Organization: 1 Officer/1 Office/2 Bureaus/1 Team/10 Divisions/74 Staff

2005

  • April 15, 2005

    Public Information Team established
    Organization: 1 Officer/1 Office/2 Bureaus/1 Team/10 Divisions/74 Staff

2004

  • December 31, 2004

    Asset Management Supervision Policy Division established (Market Research Division abolished)
    Organization: 1 Officer/1 Office/2 Bureaus/10 Divisions/71 Staff
  • August 4, 2004

    Yoon Jeung-hyun inaugurated as the 5th Chairman
  • March 22, 2004

    General Affairs Division renamed Innovation & Administration Division

2003

  • March 17, 2003

    Lee Jeong-jae inaugurated as the 4th Chairman

2002

  • Februray 4, 2002

    Enforcement Planning Division established
    Organization: 1 Officer/1 Office/2 Bureaus/10 Divisions/70 Staff

2001

  • Februray 14, 2001

    Department names changed
    Organization: 1 Office/2 Bureaus/1 Officer/9 Divisions/61 Staff

2000

  • August 91, 2000

    Lee Geun-young inaugurated as the 3rd Chairman
  • January 19, 2000

    Lee Yong-geun inaugurated as the 2nd Chairman

1999

  • December 31, 1999

    Supervision Regulation Officer established Coordination & Cooperation Officer established Legal & Deliberation Officer system abolished
    Organization: 1 Office/2 Officers/7 Officials/3 Divisions/61 Staff

1998

  • November 16, 1998

    Legal Office established
    Organization: 1 Office/4 Divisions/19 Staff
  • April 1, 1998

    Lee Hun-jae inaugurated as the 1st Chairman
    Organization: 1 Office/3 Divisions/19 Staff